Материалы | Шпоры | Тесты | Книги | Софт | Тесты ЕГЭ
 
 
Головна » Методичні матеріали з української мови та літератури » Урок на тему Семінар читачів (за поезією Лесі Українки)
Предмети
Астрономія
Біологія
Географія
Історія
Математика
Рос. літ.
Укр. літ.
Укр. мова
Для вчителів укр.м та л.
Фізика
Хімія


Онлайн тесты по ЕГЭ



Бібліотека української літератури


библиотеки





Урок на тему "Семінар читачів" (за поезією Лесі Українки)

Мета уроку: виробити вміння самостійно читати літературні твори і коментувати їх. Сприяти збагаченню учнівського лексичного запасу, необхідного для висловлення своїх думок як в усній, так і в письмовій мовах. Залучати учнів до активної роботи, розвивати критичне мислення.

Обладнання уроку:
  1. Аркуші з опорною лексикою.
  2. Книга Лесі Українки "Досвітні вогні".
  3. Роздаткові матеріали - пам'ятки для кожного учня.
  4. Журнал запису відгуків (журнал діалогу).
Теорія літератури:
  1. Літературний лист - це персонально продуманий відгук про прочитане. Листи призначені для стимулювання діалогу!
  2. Читацький діалог - це бесіда між учителем, окремими учнями і автором (у ролі автора може виступити клас).
  3. Міні-урок - короткий цілеспрямований фрагмент уроку, який має спеціальну ідею та тему, що їх необхідно довести до відома учнів.
Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Процедурний міні-урок - оголошення теми уроку, ознайомлення з планом уроку: презентація автора - правила проведення уроку - аналіз (самоаналіз).

3. Читання учнями самостійно вибраних віршів Лесі Українки з переліку тих, які записані на дошці ("Конвалія", "До мого фортеп'яно", "Contra spem spero", "Безсонна ніч", "Мій шлях", "Коли втомлюся я життям щоденним", "Сторононько рідна", "Перемога", "Уста говорять: він навіки згинув"). Учні читають вірші про себе. Для читання віршів відведено 5-7 хвилин.

4. Літературний міні-урок - внесення вчителем певних коректив до вибору віршів (при необхідності).

5. Поєднання учнів у групи в залежності від вибору.

6. Читацький діалог "учитель - учень".

Мета: виявлення реакції учня на прочитане. (У ході діалогу учитель демонструє свій інтерес до читання учня, заохочує його, розширює обізнаність з певними літературними елементами і оцінює розуміння учнем прочитаного. На цьому етапі уроку учитель може працювати як з групами учнів, так і з окремими учнями. Читацький діалог триває З-5 хвилин. Один з методів проведення діалогу -- мандрування вчителя по класу зі своїм стільцем). Питання - завдання для діалогу:
  • Чому ви обрали саме цей вірш?
  • Що в даному вірші справило на вас найбільше враження?
  • Прочитайте ті рядки з вірша, які найбільше запам'яталися.
  • Про що ви думали, коли закінчили читання?
  • Які виникли у вас почуття при читанні поезії?
  • Чому навчив вас вибраний вірш?
  • Які проблеми ви маєте?
  • Що б ви хотіли запитати у вчителя?
  • Які проблеми висвітлює у вірші Леся?
  • Чи знаєте ви інші твори письменниці?
  • Чи були для вас у вірші незнайомі слова? Як ви впоралися з ними?
7. Заповнення журналу діалогу.

Мета: заохочення учнів до оцінювання прочитаного та до конструювання обміну думками. (Учні на спеціально виданих аркушах як сторінках журналу записують в лаконічній формі своє враження від прочитаного вірша, використовуючи при необхідності опорну Лексику, запропоновану вчителем).

8. Перечитування вчителем учнівських записів на сторінках журналу.

9. Бліц-міркування.

Мета: обговорення читацького досвіду школярів (учасники обдумують і висловлюють свої думки про читацький досвід). Питання для обговорення:
  • Як ви приступили до читання, знаючи, що після читання буде обговорення?
  • Чи відчули ви необхідність дотримуватися часу, встановленого для читання?
  • Як ви оцінюєте групи, як проходив обмін в групах?
  • Що ви відчули, ділячись своїми враженнями з членами групи?
10. Коментування вчителем записів у журналі діалогу за допомогою питань, завдань, порад. (Питання, завдання, поради складені відповідно до рівня пізнавальних можливостей).

а) Питання репродуктивного рівня:
  • Що сподобалося у вірші...
  • Які почуття викликав вірш...
  • Які основні думки висловлює автор у поезії...
  • Які важливі для ствердження теми слова використав автор у вірші...
  • Чи справила на вас враження мова вірша ...
  • Яким чином автор тримав вас зацікавленим?
  • Чи хотіли б ви познайомитися з іншими віршами поетеси?
б) Питання конструктивного рівня:
  • Чи повторює автор образи та фрази, що запам'ятовуються?
  • Яким чином таке повторення допомагає розповіді?
  • Підберіть слова (2-3), характерні для стилю Лесі?
  • Чи можете ви написати 1-2 речення у цьому ж стилі?
  • Що має значення для вас?
  • Які нові думки чи ідеї з'явилися у вашій голові після прочитання вірша?
в) Питання творчого рівня:
  • Чому навчив вас вірш?
  • Чи хотіли б ви стати поетом?
  • Що б ви взяли для себе з творчої лабораторії автора?
  • Якби ви були літературним критиком, які б З-5 слів підібрали для характеристики стилю поетеси?
11. Моніторинг свого читання і його прогресу.

Мета: самооцінка й самоконтроль знань (Самомоніторинг і самооцінка є дуже важливими кроками для учнів у процесі самостійного навчання).

Зразки завдань по самомоніторингу:
Нотувати прочитані вірші.
Форма обліку прочитаного.
Зразок картки для читацького діалогу.

Автор Легко, середньо, важко Коли читав (читала) Самооцінка
- - - -


Учитель розробляє схему записів для діалогу, яку легко використовувати в класі, і продумує правила діалогу:
а) триває 2-3 хвилини;
б) не переривається іншими учнями;
в) учень робить записи про кожен діалог.


Дата діалогу Назва книги Автор Коментар
- - - -


Що сподобалося у вірші?
Що не сподобалося?
Які почуття викликав вірш?

Додаток № 1
Опорна лексика

Зв'язана нерозривно з життям; жадоба знань; геніальна жінка; творчість Лесі живила національна ідея; не лякалася тьми й лихоліття; дух прометеїзму; співець чарівного кохання, великої любові до людини, до землі, до життя, елегійність у творах; має власну постать в історії українського слова, прометеєвим вогнем пройняті пориви з нотами ніжності; поєднання ніжності, елегійності з громадськими мотивами; наперекір долі; зловіщі хмари; важкий камінь тяжкої долі; співає гімн життю й боротьбі; жадоба до життя; віра, надія; громадська лірика; шедеври інтимної та пейзажної лірики; чарівні зарисовки; розгнівана стихія; настрій ліричного героя; туга; воскреслі надії; спокійні епічні картини; яскрава рама кольорів; тонке відчуття краси слова; майстерна форма поезії; надприродні сили.

Додаток 2

Форма літературного твору

Список рекомендованої літератури
  1. Кутліс С. Медеріт, Дженні Л. Стіл. Формування вдумливих читачів.
  2. Астахов Г. Художня майстерність Лесі Українки - лірика. - К., 1964.
  3. Бабишкін О. У мандрівку століть: Слово про Лесю Українку. - К., 1971.
  4. Костенко Л. Поет, що ішов шляхами гігантів. - К., 1989.
  5. Мітенко Л. Леся Українка. - К., 1986.


Л.І.Нечволод, 2001 рік




Сам себе доктор
© my-edu, 2008-2013.