Материалы | Шпоры | Тесты | Книги | Софт | Тесты ЕГЭ
 
 
Головна » Методичні матеріали з української мови та літератури » Мовно-стилістичне дослідження новели "Новина" В.Стефаника
Предмети
Астрономія
Біологія
Географія
Історія
Математика
Рос. літ.
Укр. літ.
Укр. мова
Для вчителів укр.м та л.
Фізика
Хімія


Онлайн тесты по ЕГЭ



Бібліотека української літератури


библиотеки





Урок-самостійна робота на тему "Мовно-стилістичне дослідження новели "Новина" В.Стефаника"

Мета уроку: осмислюючи ідейний зміст новели, з'ясувати особливості мови та стилістики; привчати школярів сприймати художній текст в єдності форми та змісту; виховувати спостережливість; сприяти самоосвіті.

Обладнання уроку:
  1. Висловлювання літературних критиків про творчість письменника.
  2. Новели В.Стефаника (виставка).
  3. Стежками В.Стефаника. - К., 1974.
Теорія літератури:

Стилізація - побудова художньої оповіді у відповідності до принципів організації мовного матеріалу і їх характерних зовнішніх проявів, притаманних відповідному соціальному середовищу, історичній епосі, літературному напрямку, жанру, індивідуальній манері письменника.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Завдання учням:

а) співставити думки літературних критиків про письменника, в письмовій лаконічній формі оформити своє судження про постать В.Стефаника.

Новелістична спадщина В.Стефаника стоїть поруч визначних європейських новелістів. (М.Дубіна).

Він був незрівнянним психологом. Інтуїція, якою володів, давала змогу йому відкривати найпотаємніші думки й бажання свого співбесідника, вбирав у слова те, що інші ледве відчували, але називати того не могли. (В.Костащук).

Поетом мужицької розпуки, селянським Бетховеном, співцем селянської бідноти, співцем гуцульщини, борцем проти соціального і національного гніту, володарем селянських душ називають Василя Стефаника. (В.Яременко).

14 травня 1871 року почалася його дорога. І пройшов він її, як ревний хлібороб, взявши до рук замість чепіг - перо, а по собі, залишив люту кривавицю - біля семи десятків новел. І справді, писав мало, а написав багато, бо створене ним - велике і величне. (Г.Хоткевич).

б) відповісти на поставлені питання, розкрити суть думки О.М.Горького "Як коротко, сильно і страшно пише ця людина". Письмову відповідь втілити у схему, теоретичні думки підтверджувати короткими репліками з новели "Новина".

2. Дайте відповіді на питання:
  • Що ви відчували, коли читали новелу?
  • Які думки виникли у вас після того, як ви перегорнули останню сторінку?
  • Які епізоди з новели особливо вразили вас?
  • Які рядки викликали емоційну напругу і чому?
3. Подумайте, чи об'єктивну оцінку В.Стефанику дав російський письменник Максим Горький?

["Як коротко, сильно і страшно пише ця людина". (М.Горький)]

4. Прочитайте в новелі такі рядки:

"Дівчата не слухали татової бесіди..."

Що передує цим рядкам? Чому письменник саме в той момент, коли Гриць потрясає хату страшними прокльонами, використовує в тексті мирне слово "бесіда"? Що криється за цим словом:

а) діти не реагували на крики батька, бо їхню уяву забирав кусень хліба;
б) батько лаявся щодня, бо шукав вихід з положення;
в) діти розуміли, що не зі зла батько це робить.

5. Повернімося до оцінки новели "Новина" М.Горьким. Поясність суть слова "сильно". У чому сила новели "Новина"?

6. Чи імпонують вашим роздумам спогади друга В.Стефаника Богдана Лепкого? ("Після прочитання новели "Сини" мурашки побігли по спині. Тремчу цілий день, як у пропасниці, й заспокоїтися не можу. Не входжу в подробиці, не приглядаюся до форми, лише бачу нашу землю, нашого хлопа і його велике горе").

7. В.Стефаник - майстер художньої деталі. Познайомтесь з додатком № 2 "Теорія літератури" і знайдіть літературні деталі в "Новині". Про що свідчать ці деталі?

8. Подумайте, які художні деталі розкривають важкий психологічний стан батька? А які деталі передають його муки? Випишіть ці деталі.

Домашнє завдання:

1. Зробити мовно-стилістичний аналіз новели "Кам'яний хрест".
2. Домашня робота може рахуватися як одна з форм контролю знань.

Л.І.Нечволод, 2001 рік




Сам себе доктор
© my-edu, 2008-2013.