Ви маєте цікаві тематичні розробки?
Додайте їх у базу матеріалів сайта!
Бібліотека української літератури
|
|
Урок-узагальнення й систематизації знань на тему "Літературний процес другої половини ХІХ століття"
Мета уроку: збагатити учнів відповідною інформацією, емоційним викладом думок впливати на вдосконалення мовних навичок школярів, узагальнити матеріал по темі уроку; вчити учнів аналізувати літературні явища, порівнювати, синтезувати; усвідомлювати важливі теоретичні поняття.
Обладнання уроку:
1. Синхроністична таблиця.
2. Виставка творів письменників дожовтневої української літератури.
3. Таблиці:
а) Форма літературного твору.
б) Засоби творення образу в драматичних творах.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми, мети і структури уроку.
3. Вступне слово вчителя по темі уроку.
4. Лекція з теми уроку.
Ми закінчили вивчення української дожовтневої літератури, представленої іменами І.Нечуя-Левицького, Панаса Мирного, П. Грабовського, Івана Франка, М.Коцюбинського, Лесі Українки та інших талановитих корифеїв. Підсумовуючи знання, ми повинні ще раз поринути в ту епоху, в яку жили й творили справжні лицарі літератури. Для глибшого розуміння проблеми я зосереджую вашу увагу на представниках не тільки української літератури, але й російської.
Перед вами синхроністична таблиця, яка допоможе з'ясувати, як відгукувалися прогресивні письменники на соціальні події, що спільного в проблематиці творів російських та українських письменників.
Осмислення таблиці сприятиме відтворенню у вашій пам'яті основних етапів розвитку літератури другої половини XIX - початку XX століття.
Синхроністична таблиця
| Соціально-політичні проблеми |
Автор літературного твору, назва твору, рік його видання |
Представники російської літератури, їх твори, роки написання |
| Другий етап визвольного руху в Росії (1861-1895 рр.) |
| 1. Розшарування села і міста в післяреформений період (60-70 рр.) |
Панас Мирний, "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (1875-1880) |
Ф.Достоевский, "Преступлсние и наказание" (1866) |
| 2. Революційно-демократичний рух 60-х років |
Марко Вовчок, "Інститутка" (1859) |
Н.Чернмшевский, "Что долать?" (1863) |
| 3. Народницький рух 70-80-х рр. |
Панас Мирний, "Лихі люди" (1875) |
Н.Некрасов, "Кому на Руси жить хорошо?" (1864-1877) |
| 4. Зростання організованого робітничого руху у 80-90-ті роки |
І.Франко, "Борислав сміється" (1881-1882) Леся Українка, "Досвітні огні" (1893) |
Ф.Решетников, "Глуховы" (1866-1867), "Где лучше?"(1868) |
| Третій етап визвольного руху (1895-1917 рр.) |
| 5. Розвиток капіталістичних стосунків, поява сільської буржуазії, руйнування соціальних і сімейних устоїв |
І.Карпенко-Карий, "Хазяїн" (1900), "Суєта" (1903), "Житейське море" (1904) |
Л.Толстой, "Власть тьмы" (1886); А.Чехов, "Вишневий сад" (1903-1904) |
| 6. Діяльність організованих політичних союзів, революція 1905-1907 рр. |
М.Коцюбинський, "Дорогою ціною" (1901), "Fata morgana" (1903-19Ю); Леся Українка, "Пісня про волю", драматичні твори |
М.Горький, "Песня о Буревестнике" (1901), "Мать" (1906) |
Тезисний виклад лекції:
1. Розвиток нових (капіталістичних) стосунків сприяв:
а) розшаруванню в місті та селі;
б) появі робітничого класу;
в) наростанню протиріч;
г) виходу на арену "шукачів правди";
2. Два напрямки в розвитку літератури:
а) революційно-демократичний, започаткований Т.Г.Шевченком;
б) буржуазно-ліберальний.
3. Продовження письменниками другої половини XIX - початку XX століття традицій Т.Г.Шевченка.
4. Загострення боротьби між демократичним та буржуазним напрямками у літературі.
5. Наповнення творів новим ідейним змістом.
6. Еволюція селянина на сторінках літературних творів: месник > бунтар > протестант > "шукачі правди" > селянин-революціонер.
7. Розширення тематики творів за рахунок драматичного жанру (І.Карпенко-Карий, І.Франко, Панас Мирний, Леся Українка тощо).
8. Основні теми літературних творів:
а) соціально-економічні;
б) громадсько-політичні;
в) культурологічні.
На цьому етапі лекції можливим є виступ учнів з рефератами. Можна запропонувати учням самим визначити місце реферату в лекції вчителя. Для рефератів можна запропонувати такі теми:
...возвеличу
отих малих рабів німих
і на сторожі коло їх
поставлю слово...
Т.Шевченко
Я син народу, що вгору йде.
І.Франко
Хто вам сказав, що я слабка?
Леся Українка
Я честь віддам титану. Прометею.
Леся Українка
У мене ж тая Русь глибока в серці рана.
І.Франко
Оптимізм творів І.Франка.
Образ батька в новелі М.Коцюбинського "Цвіт яблуні".
Земля в долі людини (за творами Панаса Мирного, І.Нечуя-Левицького, І.Карпенка-Карого, А.Тесленка, О.Кобилянської).
Утвердження любові як джерела високої людської духовності в повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків".
Осуд бездуховності в повісті "Кайдашева сім'я" І.Нечуя-Левицького тощо.
Основна мета учнівських виступів - розкрити тему на конкретному матеріалі.
9. Зв'язок української літератури з російською літературою.
10. Розвиток критичного реалізму:
- характерні ознаки критичного реалізму: критичний підхід до зображення життєвих подій, орієнтир на позитивного героя - борця, зв'язок з фольклором;
- новаторство письменників другої половини ХІХ - початку XX століття;
- кращі твори критичного реалізму;
- зростання свідомості головних героїв.
11. Художня палітра представників революційно-демократичної літератури.
12. Проблемне завдання учням: Як ви розумієте слова польської письменниці Є.Олешко в її листі до І.Франка, датованому 1886 роком: "Чим більше читаю, тим міцніше чую дивну насолоду й поезію української літератури. Чиста вона, мов кристал, тепла, мов літній вечір, несподівано оригінальна, до жодної іншої відомої мені неподібна"? Аргументуйте свої думки.
13. Перевірка записів у зошитах.
Домашнє завдання:
а) репродуктивний рівень - вивчити конспект;
б) конструктивний рівень - порівняти твори російської і української літератури на вибір учня;
в) творчий рівень - виявити елементи критичного реалізму в "Кайдашевій сім'ї" і "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"
Список рекомендованої літератури
1. Петро Хропко. Українська література, 10 кл. - К., 1995.
2. Жулинський М.Г. Із забуття - в безсмертя (Сторінки призабутої спадщини). - К., 1990.
3. Українська література. - К., 1995.
4. Українське слово. Хрестоматія української літератури та літературної критики XX ст. - К., 1994.
Контроль і самоконтроль знань
І. Складання блоків-модулів за темами:
1. Земля в долі людини.
2. Людина і природа.
3. Образ жінки-матері.
4. Роль і місце поета в суспільному житті.
5. Роздвоєння людської особистості.
6. "Що сльози там, де навіть крові мало..."
7. "Хай згине цар!.."
8. "Я маю в серці те, що не вмирає..."
9. Образ протестанта-борця.
10. Літературні напрями та стилі.
Зразок:
Блок-модуль № 9 Образ протестанта-борця
- Образ народного месника в поемі Т.Г.Шевченка "Неофіти".
- Бунтарі-протестанти" Кармелюк (казка Марка Вовчка "Кармелюк"), Довбуш (поема Ю.Федьковича "Довбуш").
- Шукачі правди - Чіпка, Микола Джеря (роман Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні?", повість І.Нечуя-Левицького "Микола Джеря").
- Селяни-революціонери (повість М.Коцюбинського "Fata Morgana").
II. Твори (домашні чи класні) узагальнюючого характеру.
III. Вікторина
IV. Складання кросвордів
Додаток №1
Л.І.Нечволод, 2001 рік
|
|
|