Ви маєте цікаві тематичні розробки?
Додайте їх у базу матеріалів сайта!
Бібліотека української літератури
|
|
Урок-турнір на тему "Більше працював, ніж жив" (огляд творчості Б.Грінченка)
Мета уроку: допомогти учням збагнути перевагу індивідуальних форм роботи на етапі осмислення нового матеріалу; виявити й розвинути здатність до самооцінки; сприяти розвитку критичного мислення; розвивати уміння й навички самостійної роботи.
Обладнання уроку:
1. Таблиці:
а) організаційні питання уроків-турнірів;
б) функції учасників турніру.
2. Індивідуальні картки.
3. Твори Б.Грінченка.
Теорія літератури:
Строфа (від гр. strophe - зміна, обертання) - композиційне поєднання кількох віршових рядків, певним чином заримованих, що становлять відносну змістову і ритміко-синтаксичну цілість, які під час читання відокремлюємо великою паузою від подібного поєднання наступних віршованих рядків. Якщо вірш білий (неримований), подібну римам роль виконують клаузули (закінчення віршованих рядків).
Нарис - у художній літературі такий прозовий твір на актуальну тему сучасності, в якому йдеться про справжні факти, події, людей.
Оповідання - невеликий епічний художній твір про одну чи декілька подій у житті персонажа, що відіграють важливу роль у його долі.
Особливості оповідань:
- зображення переважно однієї події з життя героя;
- розповідний спосіб викладу художнього матеріалу;
- нетривкий час дії;
- обмеженість дійових осіб;
- невеликий обсяг.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Ознайомлення учнів з метою уроку, структурою його проведення, організаційними питаннями уроків-турнірів та функціями учасників турніру.
Організаційні питання:
1. Індивідуальне виконання вибраних завдань.
2. Обговорення проблем.
3. Експрес-діагностування.
4. Розгорнуте діагностування.
5. Елементи дискусії.
6. Підведення підсумків.
Функції учасників турніру
Учні:
- вибирають завдання відповідно до рівня знань та навчальних можливостей;
- мають право на підказку;
- організують самоконтроль, користуючись карткою-підказкою;
Вчитель:
- коригує при необхідності діяльність учнів;
- відслідковує регламент.
3. Перший етап: учні вибирають питання для індивідуальної роботи (питання розкладені на перших трьох партах у відповідності до рівнів: репродуктивного, конструктивного, творчого; потім учні самі розподіляються на групи у відповідності до вибраних завдань).
Репродуктивні:
- Чим характеризувалося літературне життя початку 80-х років XIX століття?
- Яких письменників цієї епохи ви знаєте?
- Чи пов'язане життя Б.Грінченка з Харківщиною?
- Де навчався Б.Грінченко?
- Яким прикладними професіями він володів?
- Чому Б.Грінченко не отримав освіти?
- Що ви знаєте про вчителювання Грінченка?
- Які твори письменника вам знайомі?
- Що вам відомо про останні 15 років з життя письменника?
Конструктивні завдання:
- Намалюйте схему і заповніть її: "Б.Грінченко - людина феноменальної працездатності".
- Осмисліть оцінку Б.Грінченка І.Франком і складіть таблицю: "Б.Грінченко в оцінці І.Франка", акцентуючи увагу на основних поняттях.
- Складіть модель інтегрованих якостей особистості Грінченка - учителя.
Зразок:
| № п/п |
Інтегративні якості |
Моральність |
Інтелект |
Почуття |
Воля |
| 1 |
Ціннісно-орієнтовані |
Чесність |
Об'єктивність |
Совісність |
Мужність |
| 2 |
Практичні |
|
|
|
|
| 3 |
Характерологічні |
|
|
|
|
- Розподіліть твори письменника:
а) за жанрами;
б) за темами.
- Користуючись підручником, випишіть співзвучні рядки з поезій П.Куліша, М.Старицького, Б.Грінченка.
- Проведіть паралелі між віршами за таблицею:
| Автори віршів |
Основна думка |
Образи |
Художньо-стильові засоби |
1. П.Куліш
2. М.Старицький
3. Б.Грінченко
тощо
|
- |
- |
- |
- Критики відстоювали думку про те, що Б.Грінченко замість аналізу життєвих явищ вдається до моралізування та повчань замість того, щоб дбати про живу художню тканину. Чи погоджуєтесь ви з цією думкою? Аргументуйте відповідь прикладами з оповідань "Батько та дочка", "Екзамен".
- Складіть опорні схеми до вивчення творів Б.Грінченка.
Творчі завдання:
Напишіть письмові роботи на одну з тем:
а) Б.Грінченко не піднявся у своїй творчості до соціально-художнього мислення, що характеризувало його сучасників.
б) Проза Б.Грінченка - суперечливе явище тогочасної літературної доби.
в) Оповідання й повісті Б.Грінченка ставлять його до ряду класиків рідної літератури.
г) Розкрити суть поняття "Хто воює, той герой".
д) Ваше розуміння словосполучення: "Громада - великий чоловік".
Примітка:
Учні мають право після виконання індивідуального завдання переходити з групи в групу з метою поглибити рівень знань.
4. Другий етап - обговорення проблем за планом:
1. Ідеологічні шукання Б.Грінченка.
2. Любов до рідного краю в творах Б.Грінченка.
5. Третій етап - експрес-діагностування:
Одним-двома реченнями висловити своє розуміння думки СБілецького про Б.Грінченка. (Оформлення висловлювання - аргументоване; стиль науково-публіцистичний).
О.Білецький писав: "Колись піднесений на недосяжну височину Б.Грінченко був перетворений не тільки в нікчемність, а у нікчемність шкідливу і по суті перестав існувати як явище в історії української літератури". (Завдання виконують у групах, учнями; експрес-діагностування проводиться з метою виявлення знань, набутих самостійно).
6. Четвертий етап - розгорнуте діагностування.
Мета: перевірити рівень знань учнів усього класу. Для реалізації розгорнутого діагностування можна використати метод незакінчених речень, записаних на картках. Картки з недописаними реченнями учитель роздає сам.
Зразки незакінчених речень:
- Я недурно ... (сл. Б.Грінченка);
- Грінченка серед літераторів виділяв ...
- У поезії "Смутні картини" письменник ...
- Ідея поезії "Приходить час" - ...
- Тема оповідання "Батько й дочка" -...
- Мрія Максима ...
- "Екзамен" за жанром ...
- Дилогія - це твір...
- Роман з повісті-дилогії "Серед темної ночі" нагадує мені...
- У повісті "Під тихими вербами" зображені...
- Зінько Сиваш опиняється на розпутті тому ...
- Конфлікт повісті "Під тихими вербами" ...
- Слабкі сторони творчості Б.Грінченка: ...
- Сильні сторони творчості Б.Грінченка: ...
7. П'ятий етап - елементи дискусії, відповідь на проблемне питання: в чому актуальність творів Б.Грінченка?
8. Шостий етап - підведення підсумків учителем.
Серед сучасників Б.Грінченка виділяла неймовірна працездатність. Праця була сенсом його життя. За розмахом зробленого, за інтенсивністю творчої праці, за розмаїттям художніх і наукових зацікавлень Грінченко стоїть в одному ряду з такими велетнями української націо-нальної культури, як П.Куліш, М.Драгоманов, О.Кониський, І.Франко.
Список рекомендованої літератури
1. Біленький О. Борис Грінченко //Зібр. праць: У 5 т. - К., 1965. - Т.2.
2. Погрібний А. Борис Грінченко: Нарис життя і творчості. - К., 1988.
3. Хропко П. Проза Бориса Грінченка //Грінченко Б. Вибр. твори. - К., 1987.
Контроль і самоконтроль знань
1. Заповнені впродовж уроку схеми, таблиці.
2. Складання таблиць.
3. Відповіді на творчі питання.
4. Матеріали розгорнутого діагностування і експрес-діагностування.
5. Самостійні роботи на теми:
а) жанрова особливість спадщини Б.Грінченка;
б) тематичне розмаїття прози письменника;
в) образний світ поезії Б.Грінченка.
Л.І.Нечволод, 2001 рік
|
|
|