Ви маєте цікаві тематичні розробки?
Додайте їх у базу матеріалів сайта!
Бібліотека української літератури
|
|
Урок-ринг на тему "Про поезію і завдання поета" (огляд лірики М.Вороного)
Мета уроку: допомогти учням творчо опрацювати лірику М. Вороного, зрозуміти логіку віршованих рядків і закономірність пошуку новаторських підходів; відпрацювати алгоритм аналізу поетичних творів; розвивати здібності, уміння й навички творчо працювати.
Обладнання уроку:
1. Портрет М.Вороного.
2. Виставка творів М.Вороного.
3. І.Я.Франко, "Лісова ідилія".
4. Таблиця "М.Вороний".
5. Портрети І.Франка, М.Зерова, М.Кропивницького, П.Саксаганського, М.Лисенка, М.Коцюбинського, Лесі Українки, П.Тичини.
6. Платівка з записом вірша М.Вороного "Іванові Франкові".
Теорія літератури:
Реферат - це стисла, подана в науковому стилі інформація з якоїсь конкретної теми чи проблеми, один з методів науково-художнього дослідження літературного твору, мета якого глибше, детальніше зрозуміти поетичний світ художника, його майстерність, ідейно-тематичний та проблемний зміст твору.
Модернізм (фр. moderne - сучасний найновіший) - різноманітні найновіші напрямки в мистецтві (символізм, експресіонізм, сюрреалізм, абстракціонізм, імпресіонізм тощо).
Експресіонізм (фр. expressionisme - вираження, виразність) - течія в літературі та мистецтві, започаткована в першій третині XX століття. Основна увага спрямована на внутрішній світ митця, його індивідуалізацію.
Методичні рекомендації до проведення уроку-рингу.
З учнів класу формуються 3-4 групи. У кожній з них - лідер, який організує роботу групи відповідно до встановлених правил. Роботою лідерів керує вчитель. Представники кожної групи виступають як опоненти. Роботу груп (активність, метод викладу думок, рівень знань) оцінює група "майстрів" з числа учнів.
Групи учнів виконують завдання як практичного, так і теоретичного рівнів. У кінці уроку школярі мають прийти до висновку про погляди М.Вороного на місце поета і поезії в житті суспільства.
На початку уроку вчитель проводить інструктаж учасників засідання про правила проведення рингу, дає узагальнені висновки щодо підсумків раундів і засідання в цілому.
| Правила проведення рингу |
| Раунд |
Тривалість раунду |
Назва раунду і зміст діяльності |
| 1 |
15 хв. |
Пошук нових підходів до розгляду теми під рубрикою "Поезія - то завжди неповторність". |
| 2 |
20 хв. |
Сутність поглядів М.Вороного "Предметом поезії є тільки вона сама". |
| 3 |
10 хв. |
Оцінка поетичних творів літературною критикою. |
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Міні-урок: інструктаж учителя.
3. Вступне слово вчителя про споконвічність теми "Роль поета й поезії в житті суспільства". Для інформації бажано використати віршовані рядки відомих авторів:
Возвеличу отих малих рабів німих
І на сторожі коло їх поставлю слово...
Т.Г.Шевченко
Так! Я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні.
Леся Українка
Слово! Моя ти єдиная зброя...
Леся Українка
Я Музу посвятил народу своєму
О.Пушкін
Яке глибоке щастя - жить!
Бути гідним імені людини,
Народу й людськості служить.
М.Рильський
Поет не може бути власністю,
Це так йому вже на роду...
Л.Костенко
4. Перший раунд.
- Завдання учням: виявити альтернативні погляди на роль і місце поета в житті держави; свої думки аргументувати (учні працюють з тексами віршів, які підібрав учитель).
- Проблемні питання: а) В чому сутність поезії? б) Чи залежить зміст поетичних рядків від соціальних умов, у яких живе автор? (Слухаючи вчителя, відповідаючи на проблемні питання, учні груп добираюсь нові цитати для підтвердження думок).
- За 5 хвилин до закінчення раунду лідери від груп знайомлять присутніх зі своїм розумінням теми "Роль поезії в житті людей".
- "Майстри" оцінюють виступи лідерів згідно з положенням.
5. Другий раунд.
Учні аналізують вірші М.Вороного (кожна група на початку другого раунду отримала набір віршів поета), проводять паралель між віршами М.Вороного та творами І.Франка і Лесі Українки та інших поетів. Приблизний план роботи груп у другому раунді:
- Прокоментувати рядки з вірша І.Франка "Лісова ідилія".
- Прочитати вірші І.Франка "Декадент", П.Грабовського "Я не знавець чудовної природи", Лесі Українки "Contra spem spero" і дати відповідь на питання: яку роль в житті народу відіграє поезія.
- Прослухати платівку з записом вірша М.Вороного "Іванові Франкові", дати відповідь на питання:
- Які погляди М.Вороного на роль поезії?
- Чи кличе автор художників слова до втечі в позахмарні світи?
- Чи повинне справжнє мистецтво єднатися з боротьбою за щастя людини?
- Чи має поет вболівати за гармонійний розвиток людини, за її Духовне зростання?
- Чи повинен поет стояти осторонь суворої дійсності?
- Справжня поезія має "життя брудне, житгя нікчемне забути..." чи, може, має здатність "тягар життя скидать і душу раєм надихать?"
- Чи був М.Вороний прихильником "чистого мистецтва"?
- Поезія М.Вороного - це "свобідний творчий дух"?
- Чи можна поезію закувати в кайдани?
- Як ви розумієте слова поета: "Штуки чистої без ідеї не може бути - вона з нею складає єдине ціле. Тенденція без штуки буває, звичайно, із нею разом укупі не може бути. Між тенденцією та ідеєю лежить величезна різниця"?
- Якщо ви поділяєте точку зору поета, то чим пояснити появу віршів, у яких "недуже серце скніє", "нудьга гнітить". Продумуючи відповідь на це питання, згадайте збірку віршів І.Франка "Зів'яле листя" і оцінку цієї збірки М.Коцюбинським.
- Прочитати вірш М.Вороного "Горе переможеним" ("Vae Victis"), визначити ідейну направленість.
- Звернути увагу на епіграф до вірша "Іванові Франкові" - слова Шарля Бодлера: "Предметом поезії є тільки вона сама, а не дійсність". Чи поділяє М.Вороний ці погляди?
- Осмислити вірш "До моря", сформулювати тезу, яка б розкрила сутність понять: море і поет. Що їх єднає?
- Провести літературні паралелі між мистецьким кредо М.Вороного і відомим вам іншим поетом. У чому інноваційний підхід Вороного?
- "Майстри" підводять підсумки другого раунду.
6. Третій раунд - оцінка поетичних творів М.Вороного літературною критикою. Учні отримують конверти, в яких листи від літературних критиків. Уважно прочитавши листа, школярі аргументують свій вибір, тобто стверджують свою думку.
- Лист перший. Він один з перших вводить у лірику тему міста, переймає ряд традиційних мотивів європейської поезії, де протиставляється поетична одухотвореність і буденність, стверджує нестримне прагнення людини до краси, світла, осягнення космосу. Розкриває трагізм духовної самотності (В.Яременко).
- Лист другий. Твори письменника - маніфест українського модернізму (С.Єфремов).
- Лист третій. У віршах поета відсутні яскраві барви, замість фарб - самі відтінки. Речі не називаються в точному їх визначенні, а вживаються слова-натяки. Рідкісні в його творах образи, порівняння, невимогливий поет і до епітетів та метафор. Стилістика частіше має умовно-абстрактний характер (П.Тичина).
-
(Лідери від груп стверджують свої думки; думки можуть бути альтернативними).
Підсумки уроку підводять "майстри".
Підсумкова відомість
| Назва групи, лідер |
Критерії оцінки |
Раунди |
Загальний підсумок |
| 1 |
2 |
3 |
| - |
1. Оригінальність
2. Проблемність
3. Загальне враження
4. Практично-самостійна робота
5. Підсумок за раунд
|
- |
- |
- |
- |
Домашнє завдання:
1. Скласти схеми: загальнокультурна, публіцистична і літературознавча опорна лексика до огляду особливостей лірики М.Вороного.
2. Написати реферати на одну з тем:
- Йти за вікном і бути цільним чоловіком;
- Вічні цінності поета;
- Україно! Мамо люба!
Чи не те ж з тобою сталось?
Чи синів твоїх багато
На степах твоїх зосталось?
М.Вороний
Список рекомендованої літератури
1. Вервес Г. Поет повертається на Батьківщину. Вороний М. Твори. - К., 1989.
2. Воловець Л.І. Із брами невідомості//Українська мова і література в школі. - 1991. - № 3.
3. Іллєнко І. Боже! За віщо?//Літ. Україна. - 1991. - 14 березня.
4. Кислий Ф. Микола ВоронийУ/Дніпрова хвиля. - К., 1989.
Вимоги до рефератів
1. Думки в рефераті викладаються своїми словами.
2. Цитати використовуються лише ті, які не суперечать світоглядові референта.
3. Композицію реферату визначає референт, при цьому пам'ятаючи про те, що в рефераті мають бути такі компоненти, як:
- короткі відомості про автора того матеріалу, який є основою для реферату;
- точний (у науковому стилі) виклад інформації по темі реферату;
- висновки референта, його особиста точка зору.
Контроль знань
Тести за творами M. Вороного:
- Вітаю Вороного нині!
Одважно линучи з-над хмар,
Рабів будив ти у долині,
Огонь злюбивши, як Ікар!
Ці слова були написані:
а) П. Тичиною;
б) М.Рильським;
в) Б.Грінченком.
- М.Вороний у різні періоди свого життя був членом політичних угруповань:
а) "Братство тарасівців";
б) РУП, УСДРП;
в) "Стара громада";
г) "Українська громада";
д) "Народна воля";
е) "Чорний переділ".
- Музику до вірша "За Україну" написав:
а) Я.Ярославенко;
б) М.Лисенко;
в) М.Леонтович.
- Ім'я М.Вороного часто згадувалося як антипод до імені:
а) І.Франка;
б) Лесі українки;
в) М.Коцюбинського.
- I.Франко називав М.Вороного:
а) декадентом;
б) революціонером;
в) "ідеалістом непоправним".
- "Євшан-зілля" за жанром:
а) легенда;
б) поема;
в) балада.
- В основу "Євшан-зілля" покладено легенду з літопису про сина половецького хана, якого взяв у полон:
а) Олег;
б) Святослав;
в) Володимир.
- Що характерно для поетичного доробку М.Вороного:
а) лаконізм;
б) тонкий ліризм;
в) відточеність форми;
г) абстрактність;
д) алегоричність.
Контроль і самоконтроль знань
1. Письмова робота за однією з тем:
- Я боровся, шукав ідеала.
- Поет - сам собі закон.
- Митець - носій духовної культури.
- Там, де пустка замість серця, Там, де пустка замість серця, Порятунку вже нема.
Порятунку вже нема.
- Вічні цінності землі - Краса й Україна.
2. Складання схем "Опорна лексика".
3. Створення модулів-блоків.
Додаток № 1
Організаційна структура турніру
У роботі беруть участь всі учні класу, які діляться на три групи. Кожна група вибирає для себе колір: червоний, зелений, синій. Хто обрав червоний колір, той прихильник фронтальних форм роботи на уроці; хто обрав зелений колір - прихильник групових форм роботи; синій - індивідуальних форм роботи. Роботу груп оцінює експертна група (учитель, психолог, педагог-організатор).
Додаток № 2
Функції учасників турніру
1 Учні:
а) беруть участь в обговоренні питань;
б) виконують діагностичні завдання;
в) виконують практичні завдання.
2. Учитель:
а) організує дискусійне обговорення питань;
б) проводить інструктаж;
в) робить узагальнюючі висновки з кожної проблеми окремо і турніру в цілому.
Л.І.Нечволод, 2001 рік
|
|
|